Átadták a Bartók Rádió 2026-os Zenei Díjait
A Zeneakadémia művésztanárai, Marton Éva, Boldoczki Gábor, Borbély Mihály és László Attila is szerepelnek az idei kitüntetettek között.
A harmadik alkalommal kiosztott elismerések közül az év hangszeres művésze Boldoczki Gábor Liszt Ferenc-díjas trombitaművész, érdemes művész, a Zeneakadémia egyetemi tanára lett, aki nemzetközi hírű virtuózként a világ legnevesebb koncerttermeiben és fesztiváljain népszerűsíti a trombitát mint szólóhangszert. Az év zeneszerzője elismerést a Kossuth-díjas Madarász Iván, a Zeneakadémia nyugalmazott egyetemi tanára kapta, akinek gazdag és műfajilag sokszínű életműve, operái és hangszeres darabjai a kortárs magyar zeneirodalom alapkövei a méltatás szerint.
Az év életműdíjasa címet Marton Éva világhírű operaénekes, a Magyar Szent István-renddel és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas művész, a Zeneakadémia professor emeritája és nemzetközi énekversenyének névadó zsűrielnöke vehette át, akinek páratlan nemzetközi karrierje és elkötelezett tanári munkássága generációk számára jelent igazodási pontot.
A hagyományoknak megfelelően két, a jazz műfajában kiemelkedő művésznek is átadtak elismerést: a Babos jazz előadói díjban Borbély Mihály Kossuth-díjas klarinétos és szaxofonművész, a Zeneakadémia oktatója részesült, a népzene, a világzene és a jazz ötvözésének iskolateremtő mestereként, a hazai improvizatív zene egyik legaktívabb alakjaként, míg a Vukán György jazz alkotói díjat László Attila gitárművész, zeneszerző, a Zeneakadémia oktatója kapta, aki évtizedek óta a magyar jazzélet meghatározó egyénisége, zenekarvezetőként és zeneszerzőként is iskolát teremtett a hazai fúziós zene területén.
A további díjazottakról ide kattintva lehet olvasni.
