ECMA showcase 2022

2022. április 20.

Az Európai Kamarazenei Akadémia (ECMA) közel két évtizede működik kiemelkedő sikerrel. Célkitűzése, hogy termékeny talajként szolgáljon a jövő zenei világának kialakításában, azon belül is nagy hangsúlyt fektetve a kamarazenére. A művészi önállóság, a bátor kísérletezés és nyitottság ugyanúgy védjegye az ECMA tevékenységének, mint az európai kamarazene nemes hagyományainak ápolása és továbbadása. Nemzetközi programja, az ECMA PRO olyan műhelyként jött létre, amelyik lehetővé teszi a fiatal, kivételesen tehetséges együtteseknek, hogy ne csupán mesterkurzusokon tökéletesítsék tudásukat, hanem rangos fesztiválfellépéseken és showcase-jellegű hangversenyeken is bemutatkozzanak. Ehhez a programhoz a Zeneakadémia is örömmel csatlakozott. A 2022-es forduló budapesti mesterkurzusának záróakkordjaként április 10-én két egymást követő hangversenyen négy együttes lépett majd a Solti terem színpadára.

A Trio Hélios tagjai kora gyerekkoruktól kamarazenével voltak körülvéve, ezért a repertoár szenvedélyes, fáradhatatlan kutatása természetes számukra. Nemzetközi versenygyőzelmeik mellett sokatmondó adat, hogy rangos koncerttermek rendszeres visszatérői, 2015-ben és 2016-ban a Festival de la Roque d’Anthéron, 2016-ban és 2018-ban pedig a Festival des Arcs rezidens művészei voltak.

A lett–svájci Trio Carmine három tagja különböző zenei hagyományokon nőtt fel, technikájuk, tolmácsolásuk eltérő. Ettől izgalmas számukra a közös munka, amelyik során gyakran helyezik középpontba a műfaji határok feszegetését. Gazdag, jellegzetes hangzásviláguk alapja a művészi kíváncsiságon felül az a tény, hogy mindhárman szólistaként is sikeresek.

A Korossy Vonósnégyes tagjai 2018-ban kezdték meg a közös munkát Kováts Péter mentorálásával. A következő évben megnyerték a Weiner Leó Országos Kamarazene Versenyt, és egyúttal meghívást kaptak a Quartettissimo Fesztiválra. Az elmúlt esztendőkben részt vettek többek között a European Chamber Music Academy (ECMA) és az IMS Prussia Cove budapesti mesterkurzusán, továbbá számos elismert, rangos művész – Kokas Katalin, Kelemen Barnabás, Johannes Meissl, Patrick Jüdt, Gulyás Márta és Pauk György – segíti őket a munkájukban.

A New York Times által is magasra értékelt Zorá Vonósnégyes olyan nagynevű fesztiválok meghívóival büszkélkedhet, mint az Aspen Zenei Fesztivál vagy a Verbier Akadémia. 2021 ősze óta tagjai az ECMA továbbképzési programjának (ECMASTER), amelynek keretein belül Oslóban, Párizsban és Bécsben is tanulhattak. A „Zorá” nevet Kevork Mardirossian professzor választotta, jelentése “Napkelte”.