Diplomahangversenyre vonatkozó követelmények a karmester és a kóruskarnagy szakirányokon
I. Általános szabályok
1. A diplomahangverseny a hallgatónak az oklevél megszerzéséhez szükséges készségeinek és képességeinek nyilvános, nyilvános koncert keretében történő bemutatása.
2. A diplomahangverseny mind az alapképzésben (BA), mind a mesterképzésben (MA) a Záróvizsga része.
3. A diplomahangversenyt (annak időpontját és programját) az illetékes tanszékvezető szakmai iránymutatása alapján az Oktatási és Tanulmányi Osztály készíti elő. A diplomahangversenyre jelentkezés határidejét az Oktatási és Tanulmányi Osztály vezetője határozza meg és hozza nyilvánosságra. (Ld. TVSZ 53. § (1) és (3) pontjait.)
4. A diplomahangverseny műsorát a hallgató főtárgy tanára határozza meg, és a tanszékvezető hagyja jóvá. A műsor véglegesítésének legkésőbb a diplomahangverseny előtt 3 hónappal meg kell történnie. A jóváhagyott műsoron történő esetleges változtatás csak rendkívüli esetben, a tanszékvezető jóváhagyásával lehetséges.
5. A diplomázó nem választhat az adott évet megelőző három év vizsga- és diplomakoncertjeinek műsorából.
6. A diplomahangverseny helyszínét a hallgató és a főtárgy tanár javaslatára a tanszékvezető hagyja jóvá.
7. A diplomahangversenyről az egyetem Aviso Stúdiója felvételt készít. A felvétellel kapcsolatos mindennemű felhasználói jog az egyetemet illeti.
8. A diplomázó hallgató feladata – legkésőbb a hangversenyt megelőzően 30 nappal – az Aviso Stúdió és a Rendezvényszervezési Osztály tájékoztatása a jóváhagyott műsorról.
9. A diplomahangversenyt a tanszékvezető által felkért, legalább háromtagú vizsgabizottság bírálja el. A bizottság egy tagja lehet a Zeneakadémiával foglalkoztatási viszonyban nem álló külső tag is, akinek szakmai felkészültsége a bizottság munkája szempontjából megfelelő.
10. A diplomahangverseny értékelésekor a bizottság egyszerű szavazattöbbséggel határoz az érdemjegyről. A bizottság elnöke értékelést ír az Oktatási és Tanulmányi Osztály által kiadott jegyzőkönyvben, melyet a bizottsági tagok aláírásukkal hitelesítenek. A diplomázó hallgató számára a bizottság szóbeli értékelést ad.
11. A diplomázó hallgatóknak a hangversenyen az alkalomhoz, a hangverseny helyszínéhez és a színpadi jelenléthez illő öltözékben kell vezényelniük, mely az előadókról és az előadott művekről feleslegesen nem vonja el a figyelmet. (Férfiak esetében: sötét öltöny, fekete cipő, fehér ing, nyakkendő. Hölgyek esetében: hosszú sötét ruha, szabásában a vállakat és a kart takaró felső, mely a szabad mozgást nem akadályozza. Karmester hölgyeknél a fekete nadrág megengedett.)
12. A diplomahangverseny műsorát a diplomázónak kotta nélkül kell vezényelnie – ez alól kivétel a karmester diplomakoncerten vezénylendő versenymű.
II. Karvezetőkre vonatkozó egyedi szabályok
13. A diplomahangversenyen történő hangszerhasználatot legkésőbb három hónappal a koncert előtt engedélyeztetni kell a tanszékvezetővel. A Kórusvezető BA szakirány esetében zongora és/vagy csembaló használatára, a Kóruskarnagy MA szakirány diplomahangversenyén zongora, csembaló, valamint orgona és orgona pozitív használatára van lehetőség. Egyéb zenekari hangszer a jóváhagyott műsor függvényében, az alap- és a mesterképzés diplomahangversenyén a hallgató szervezésében bevonható.
14. Külsős kórus vagy kamarazenekar felkérésére az illetékes főtárgy tanárral és a tanszékvezetővel történt egyeztetés mellett van lehetőség.
15. A diplomahangverseny időtartama:
15.1. Kórusvezető BA esetén minimum 12, maximum15 perc tiszta műsoridő.
15.2. Kóruskarnagy MA estén minimum 20, maximum 25 perc tiszta műsoridő.
16. Karvezetői diplomahangverseny műsorára vonatkozó elvárások:
16.1. Alapképzésben (BA): A műsor összeállítása legyen alkalmas arra, hogy megmutassa a hallgató által elsajátított szakmai alapokat. A műsor egymástól karakterében eltérő művekből álljon. Hangszeres kíséretre egy mű esetében van lehetőség. A hangszeres kíséret egy akkordikus hangszerre és maximum egy szólóhangszerre/continuo-hangszerre korlátozódhat.
16.2. Mesterképzésben (MA): A műsor összeállítása legyen alkalmas a hallgató sokoldalú stiláris és technikai felkészültségének bemutatására. Szerepeljen a hangverseny műsorán egy régizenei alkotás (reneszánsz, barokk, vagy klasszikus kompozíció), egy romantikus vagy századfordulós mű, egy XX. századi vagy kortárs mű. A műsor többségében a cappella művekből álljon, azonban egy mű legyen hangszerkíséretes. Szerepeljen a műsorban magyar szerző alkotása is. A diplomázó a hangversenyen – lehetőség szerint – több kórustípust foglalkoztasson. A műsoron szereplő művek közül egynek már a MA I. évfolyamot lezáró Vezényléstechnika főtárgy vizsga anyagában is szerepelnie kell.
16.3. Az osztatlan Kóruskarnagy (O12) művésztanár szakon a diplomahangverseny követelményei azonosak a Kóruskarnagy művész MA diplomahangverseny műsorára vonatkozó elvárásokkal, azzal a kiegészítéssel, hogy a műsorban legalább egy műnek gyermekkari, vagy leánykari repertoárdarabnak kell lennie.
17. A hangverseny meghívóját a diplomázó hallgató(k) készíti(k), annak tartalmi vonatkozásait a tanszékvezetővel egyeztetni kell.