Tudományos fokozat, egyetemi beosztás: DLA, egyetemi adjunktus
Születési idő, hely: 1985, Budapest
Tanulmányok:
1999-2003 Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában cimbalom szak (tanár: Gerencsérné Szeverényi Ilona), zeneszerzés szak (tanár: Fekete Győr István)
2003-2008 Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Budapesti Tanárképző Intézetében cimbalom szak (tanár: Gerencsérné Szeverényi Ilona)
2008-ban cimbalomtanár, kamaraművész főiskolai diploma
2004-2009 Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen zeneszerzés szak (tanár: Vajda János)
2011: zeneszerző, zeneszerzés-tanár egyetemi diploma
2014: cimbalomművész egyetemi diploma
2023: DLA oklevél, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Felvételek:
Közreműködőként felvételei megtalálhatóak a Hungarotonnál és a Magyar Rádiónál.
2024: En rêve – Liszt Inspirations, Fülei Balázzsal, Hungaroton, HCD 32916
Szakmai tevékenység:
Érdeklődésének középpontjában a régizene, a XX. századi és a kortárs szóló és kamarazene előadása áll. Az utóbbi húsz évben számos magyar kortárs zeneszerző művét adta elő vagy mutatta be. Nagy hangsúlyt fektet fiatal zeneszerzők műveinek bemutatására. Az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerző versenyén minden alkalommal szerepelt, korábban pedig az Ifjúsági Kortárszenei Estek mindegyikén részt vett zeneszerzőként, előadóként egyaránt. Legtöbbet Kurtág György cimbalomra írott műveit adja elő, aki 2009 októberében szólódarabot komponált számára.
Szólistaként, kamaramuzsikusként több alkalommal játszott a Budapesti Tavaszi Fesztiválon, a szombathelyi Bartók Szemináriumon, a Kaposfesten, a Lockenhaus-i Kamarazenei Fesztiválon, a fertődi Haydn Fesztiválon és a Fesztiválakadémián, valamint a Kempten-i és az Aix-en-Provence-i Fesztiválon. Az elmúlt években szinte kivétel nélkül mindig szerepelt a Korunk Zenéje Fesztiválon és az Új Magyar Művek hangversenyciklusán. Gyakori vendége további európai zenei fesztiváloknak. Koncertjein rendszeresen játszik régizenei átiratokat.
Játszott a Szlovén, a Varsó-i, Krakkó-i, Lódz-i, Valencia-i, Moszkva-i, Stavanger-i Filharmonikus Zenekarral, a Tonkünstler Orchester-rel, a Helsinki-i Avanti Kamarazenekarral, a Lappföldi Kamarazenekarral, a madridi Prular Ensembel-lal, a pekingi Tiltott Város Kamarazenekarával, az Ars Nova Kamaraegyüttessel és az Ensemble C Barré-val, valamint Magyarország szinte összes szimfonikus zenekarával, illetve a Budapesti Vonósokkal és az Anima Musicae Kamarazenekarral.
Olyan dirigensekkel dolgozott együtt, mint Olivier Cuendet, Eötvös Péter, Fischer Iván, Fürst János, Keller András, Kocsis Zoltán, Kovács János, Ingo Metzmacher, Fabian Paniselo, Rácz Zoltán, John Storgårds, Tihanyi László, Vajda Gergely, Vásáry Tamás, Walter Weller, Antoni Wit; vagy olyan előadókkal, mint Csalog Gábor, Klenyán Csaba, Claire Chase, Evelyn Glennie, Helena Winkelmann, Natalja Zagorinszkaja.
Publikációk:
Liszt Ferenc és a cimbalom (Liszt magyar szemmel, Budapest: A Magyar Liszt Ferenc Társaság, 2019. október)
Zenekari tagságok:
Az UMZE Kamaraegyüttes és a Csalog Gábor, Kemenes András vezette Ludium együttes tagja. A Nemzeti Filharmonikusok, az MR Szimfonikusok, Concerto Budapest és az ORF Radio-Symphonieorchester Wien állandó kisegítője.
Oktatói tevékenység, vendégtanári állások, főbb mesterkurzusok:
2008-tól Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola zeneszerzés, szolfézs, zeneelmélet, transzponálás, partitúraolvasás tanára
2015-től Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem óraadó tanára (kamarazene)
2017-től Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanársegédje (kamarazene, cimbalom főtárgy)
2023-tól Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem adjunktusa (kamarazene, cimbalom főtárgy)
Egyéb tevékenység:
2011: Zongoraversenyének bemutatója
2013-14: Két mesés daljátékának bemutatója
2015, 2018, 2021, 2024: Országos Rácz Aladár Cimbalomverseny – zsűritag
2017, 2019: Csehországi Nemzetközi Cimbalomverseny – zsűritag
2019: BMC Nemzetközi Cimbalomverseny – zsűritag
Díjak, kitüntetések:
2009, 2022: Artisjus-díj
Honlap: andrasszalai.com
Kapcsolat: andrasszalai85[kukac]gmail.com