Bemutatkozott az oszakai világkiállításon a Zeneakadémia és Kodály Intézete
A japán nagyvárosban zajló idei Expo magyar pavilonjában Csaba Gábor kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár mellett Fekete Gyula, a Zeneakadémia nemzetközi és tudományos rektorhelyettese, valamint Rajk Judit, a Kodály Intézet igazgatója is előadást tartott.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) közös szervezésében április 28–30. között magyar kulturális tematikus napokat tartottak Japánban, az Oszakai Világkiállításon. Az eseménysorozat célja Magyarország kulturális örökségének bemutatása volt, és az építészet, a design, a tánc, a népi kultúra, valamint a zene állt a középpontban.
A Magyar harmóniák: a magyar zene bűvöletében címmel rendezett harmadik tematikus napon Csaba Gábor, a KIM kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára tartott előadást, amelyet további bemutatkozások követtek. A háromnapos rendezvényt a Zeneakadémia két tanárának prezentációja zárta: Fekete Gyula nemzetközi rektorhelyettes az egyetem tevékenységéről és nemzetközi kapcsolatairól, Rajk Judit igazgató pedig a Kodály Intézetben folyó képzésekről és a Kodály-koncepción alapuló zeneoktatás mai alkalmazásáról adott áttekintést.

Az eseményen jelen volt a Zeneakadémia több japán partnerintézményének vezetője, valamint az egyetem számos korábbi hallgatója. A két előadás között japán növendékekkel készült interjúkat tekinthetett meg a közönség, valamint Onczay Csaba tavaly diplomázott zeneakadémiai növendéke, a Popper Dávid Nemzetközi Csellóverseny kétszeres győztese, Shimizu Yosuke csellóművész Kodály Zoltán Op. 8-as cselló szólószonátájából játszott részleteket.
Az esemény arra is lehetőséget adott, hogy Rajk Judit és Fekete Gyula tárgyalásokat folytathasson a jelenlévő magyar kormányzati vezetőkkel, valamint japán egyetemek és koncertközpontok vezetőivel a Zeneakadémia és a Kodály Intézet további nemzetközi terveiről, projektjeiről.

A tematikus napokon több világhírű japán művész, így a városligeti Zene Házát tervező Fujimoto Sou, valamint az Új Nemzeti Galériát tervező Sejima Kazuyo és Nishizawa Ryue is részt vett.