Budapest by Liszt

2013. május 21.

Nyúl Erika, a Zeneakadémia társadalmi kapcsolatokért felelős vezetője koordinálásával Liszt Ferenc munkásságának emlékeit felidéző programcsomagot mutattak be.

A Zeneakadémia, a Művészetek Palotája és a Magyar Állami Operaház  új, sokrétű szakmai összefogás keretében, a Magyar Turizmus Zrt.-vel együttműködésben hívtal életre a Budapest by Liszt elnevezésű kulturális programcsomagot. Az új Liszt-program a klasszikus zene kedvelőit csábítja tematikus útra, ezáltal élénkítve Budapest kulturális turizmusát - hangsúlyozta a május 17-i bemutatón Nyúl Erika, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem társadalmi kapcsolatokért felelős vezetője. A háromnapos budapesti Liszt-túra egyedülálló lehetőséget teremt arra, hogy az idelátogatók megismerjék a szálakat, amelyek a várost és a zeneszerzőt összekötötték.

 

Nyúl Erika elmondta: azt tapasztalták, hogy egy intézmény, egy program nem elég erős hívó szó a külföldiek számára. "Nyilvánvalóvá vált, ahhoz, hogy vendégéjszakákat tudjunk generálni, össze kell fogni." Kutatások mutatták például, hogy egy nagy londoni turisztikai honlap csupán négy eseményt jelzett olyan napra, amikor Budapesten 127 minőségi program volt. Ez adta az ötletet". Nem arról van szó - fűzte hozzá Nyúl Erika -, hogy egy busszal két óra alatt végig rohanják a Liszt-emlékeket, sokkal mélyebb betekintést kap a vendég, ha ezt a programcsomagot választja. Az első napon a budai Várba mennek, ahol nemcsak az MTA BTK Zenetudományi Intézetét, a Mátyás-templomot és azokat az épületeket mutatják be, ahol Liszt vendég lehetett, hanem a Nemzeti Galériában megnézhetik azokat a képeket és szobrokat is, amelyek témájuk vagy alkotójuk révén a zeneszerzőhöz kapcsolhatók.

 

Lesz olyan délelőtti túra, amelyen azokat a belvárosi templomokat járják sorra, amelyek Liszt életében jelentős helyszínek voltak. Délben az egyik belvárosi étterem olyan menüvel szolgál, amely felidézi a zeneszerző kedvelt ételeit. Délután és este a megújuló Zeneakadémia, az Operaház; másnap a Liszt Múzeum kamarakoncerttel várja az érdeklődőket. Nyúl Erika kiemelte, hogy egy éven át készítette fel a Zeneakadémia, illetve a Liszt Kutatóközpont a 12 szakavatott idegenvezetőt, akik 7 nyelven tudják tájékoztatni a turistákat. 

 

A város büszkesége a gyógyvíz is, így fürdőprogram szintén kapcsolódik a háromnapos túrához, amely szeptemberben indul, de már érdeklődnek iránta. Csak olyan hétvégékre szervezik, amikor rangos koncert- vagy operaesemény van a házakban.

 

A Művészetek Palotájánál Káel Csaba, a Művészetek Palotájának vezérigazgatója beszélt a program létrejöttéről és stratégiai jelentőségéről, a Vigadó téren Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese adott tájékoztatást a program népszerűsítésében játszott szerepükről. Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója a dalszínházban informált a tervezett programokról.

 

Végül a Régi Zeneakadémia épületében, a Liszt Ferenc Emlékmúzeumban Batta András, a Zeneakadémia rektora nyújtott tájékoztatást az együttműködés közép- és hosszú távú céljairól. A Liszt Múzeumban Balázs János Junior Prima-díjas zongoraművész megszólaltatta Liszt egyik zongoráját, majd a rektor megnyitotta a múzeum Wagner és magyar barátai című új kiállítását.

 

(Forrás: MTI)