Fischer Annie-fesztivált rendezne jövőre a Zeneakadémia
Kamarafesztivállal emlékezne meg Fischer Annie világhírű zongoraművészről születésének 100. évfordulója alkalmából 2014 őszén a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem.
Kamarafesztivállal emlékezne meg Fischer Annie világhírű zongoraművészről születésének 100. évfordulója alkalmából 2014 őszén a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem.
Mivel a centenárium nyárra, július 5-re esik, amikor nyári szünet van, a méltó megemlékezés 2014 őszére marad, ezzel kapcsolatban sok terve van a Zeneakadémiának, amelyekhez partnereket már találtak, de még keresnek is - mondta el Batta András rektor pénteken, a Fischer Annie születésének 99. évfordulóján tartott beszélgetésen. A jövő őszi minifesztiválon nemcsak azok lépnek pódiumra, akikhez - mint például Prunyi Ilonához - személyes kapcsolatok fűzték, hanem pódiumot kapnak a nevét viselő ösztöndíj kedvezményezettjei is.
"Fischer Annie hivatalosan nem volt a Zeneakadémia tanára, ő a pódiumról tanított. Mesterünkként tiszteljük és feltétlenül szeretnénk a tőle nyert becses örökséggel valamit kezdeni, azt a felnövekvő tehetségeknek átadni, a pályájuk részévé tenni" - hangsúlyozta a rektor. Felidézte, hogy a zongoraművész halála, 1995. április 10. óta az Óbudai Társaskör minden évben megemlékezik róla, ennek "dicsőségét" semmiképp sem szeretnék elvenni, társnak tekintik az intézményt, annál is inkább, mert a megemlékezés egyik fő szorgalmazója és szervezője Székely György orvos, a Semmelweis Vonósnégyes primáriusa, a kvartett pedig rendszeresen játszik a társaskörben.
Vásáry Tamás zongoraművész, aki nem csupán pályatársi kapcsolatban, hanem mély barátságban is volt Fischer Annie-val, felidézte: "káprázatos volt a technikája, de mégsem nevezném zongoraművésznek, ő jelenség volt, aki nem zongorázott, hanem történeteket mesélt a billentyűkön. Mert minden jelentős művész mögött igaz történetek vannak, amit úgy mondanak el, hogy érzékletessé váljon mindaz, ami a hangokon túl rejtőzik". Hogy mit jelentett a múltban Fischer Annie, aki 19 évesen, 1933-ban az első Budapesti Nemzetközi Liszt Zongoraverseny győztese volt, mit jelent a mában és az új nemzedékeknek, a jövőnek, arról Vásáry Tamás azt mondta: Fischer Annie művészete időtlen. Bárkinek, aki akár ötven év múlva meghallgatja egy-egy lemezét, érvényes lesz a művek előadása.
Székely György elárulta, hogy készült DVD Fischer Annie tévéfelvételeiből Kanadában. Azon fáradoznak, hogy legyen magyar verziója a kiadványnak (a Fidelio.hu Székely Györggyel készített interjúját ide kattintva olvashatják el). Batta András megemlítette, hogy az évfordulóra összegyűjtik a művész rádiófelvételeit.
Szutrély Katalin énekesnő, a Purcell Kórus tagja is jelen volt a beszélgetésen, s felidézte, hogy Fischer Annie közelében nőtt föl. A Tóth Aladár-Fischer Annie házaspárnak nem volt gyermeke, így ő töltötte be a "pótunoka" szerepét. A mostoha sorsra jutott tárgyi hagyatékból családjának sikerült megmentenie néhány kottát és azt a Bösendorfer-zongorát, amely a balatoni nyaralóban állt. Az évfordulóra hasonló személyes emlékezéseket is rögzíteni szeretne a Zeneakadémia a pályatársaktól, barátoktól.
MTI/Zeneakademia.hu