I. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Verseny - november 15-től indul a jelentkezés
I. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Verseny
Budapest, 2012. június 4–11.
Online jelentkezés 2011. november 15. – 2012. január 31.
Szervezők
Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Budapest
NEFMI Kulturális Államtitkársága
Végh Sándor Kamarazene Központ
Művészeti vezető
Keller András (hegedűművész, karmester, Keller Kvartett)
Művészeti tanács
Alja Végh-Batthyány
Keller András
Batta András (ZAK)
Gyenge Enikő
Zsűri
Valentin Erben (Alban Berg Kvartett)
Arvid Engegaard (Engegaard Kvartett, Camerata Salzburg)
Gerhard Schulz (Alban Berg Kvartett)
Stephan Goerner (Carmina Kvartett)
Johanners Meissl (Artis Kvartett, ECMA)
Rados Ferenc (zongoraművész, ZAK)
Rolla János (hegedűművész, ZAK)
Keller András (a zsűri elnöke)
Versenyhelyszínek
MÜPA Fesztiválszínház
Magyar Rádió Márványterme
Korhatár
A kvartett tagjainak összéletkora 2012. június 1-én nem haladhatja meg a 128 évet.
Jelentkezés
2012. január 31-ig (online jelentkezési lap, DVD, ajánlások beküldésével), lásd www.veghsandor.com. Elfogadott jelentkezők kiértesítése: 2012. február 28-ig
Nevezési díj
280 euro / együttes
Díjak
1. díj (Végh Sándor Díj): 20.000 euro
2. díj: 12.000 euro
3. díj: 8.000 euro
Különdíj / közönségdíj
További, szponzorok által felajánlott díjak.
A pénzdíj mellett a győztes kvartett magyar, osztrák, német és olasz impresszáriók által szervezett hangversenykörutakon vesz részt.
Válogató CD/DVD-felvétel anyaga
1. egy Haydn vagy Mozart kvartett I. és II. tétele
2.. egy Mendelssohn-vonósnégyes gyors tétele (I. vagy IV.)
A verseny 4 fordulós, a fordulók anyaga a következő
I. forduló
1.
egy kvartett a következők közül: Haydn op. 74., 76., 77. Mozart K. 387-590 (az Adagio és fúga K. 546 kivételével), Beethoven op. 18., Schubert D 87, 112.
Az I. és IV. tételek ismétlések nélkül játszandók.
2.
Schumann op. 41 No. 3 A-dúr vonósnégyes I-II. tétele
II. forduló
1.
3 (5) szabadon választott fúga a következők közül:
Mozart: 5 fúga K. 405 (a teljes sorozat)
Bach: Die Kunst der Fuge no. 1., 2., 4., 6., 9., 10., 11. közül választott 3 fúga (Bãrenreiter)
Purcell: 4-szólamú fantáziák (3 fantázia)
vagy
Mozart: Adagio és fúga K. 546
2.
egy XX. századi kvartett az alábbiakból kiválasztva
Schönberg: 3. kvartett
A. Berg: Lírikus szvit
Hindemith: 2. kvartett
Zemlinsky: 2. kvartett
Kodály: 2. kvartett
Sosztakovics: 8. kvartett
Britten: 3. kvartett
Veress: 2. kvartett
Lajtha: 7. kvartett
Ives: 2. kvartett
Szervánszky: 2. kvartett
Schnittke: 3. kvartett
Ligeti: 2. kvartett
Kurtág: 6 Moments musicaux
Penderecki: 3. kvartett „Leaves from an unwritten diary"
Gorecki: 3. kvartett
Szöllösy: Vonósnégyes
Durkó: 11 Pezzi
Eötvös: Correspondence
Gubajdulina: 3. kvartett
Dutilleux: Ainsi la Nuit
Wolfgang Rihm: 4. kvartett
Thomas Ades: Arcadiana
Takemitsu: 1. kvartett
III. forduló
1.
Tornyai Péter: MOON-ZOOM – a versenyre megrendelt kötelező kortárs darab
(a zeneszerző a 2011-es UMZF Zeneszerzői Verseny kamarazene kategóriájának győztese)
2.
egy romantikus vonósnégyes az alábbi zeneszerzők bármely, vagy megadott kvartettjei közül
Schubert: D 804, 810, 887
Mendelssohn
Brahms
Schumann op. 41 no. 1, no. 2
Csajkovszkij
Verdi
Grieg
Smetana
Dvořák
Sibelius
Chausson
Debussy
Ravel
Janáček
IV. forduló (döntő) [4 együttes]
1. egy Beethoven késői vonósnégyes (op. 127-135.) közül – az op. 130. esetében a Nagy Fúgával vagy az új fináléval lezárva
2. egy Bartók-vonósnégyes
Kérjük a versenyzőket, hogy a hozzáférhető Urtext-kiadásokból készüljenek fel.
Kapcsolat:
Gyenge Enikő
zenetörténész, a verseny titkára
Végh Sándor Kamarazene Központ
1094 Budapest, Páva u. 10-12.
Tel.: +3630 2503671 (mob.), e-mail: info [at] veghsandor [dot] com
1. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Verseny
Végh Sándor kamarazene projekt
http://www.facebook.com/sandorveghcompetition
http://www.youtube.com/watch?v=CaiZwL7l2rA
A 2012-es évben a NEFM Kulturális Államtitkársága kezdeményezésére, a Zeneakadémia, a Művészetek Palotája, a Végh-család és Végh Sándor tanítványainak részvételével a mester születésének 100. évfordulója kapcsán nagyszabású rendezvénysorozat szervezésére kerül sor.
Az események közös célja a magyar kamarazene-kultúra felélesztése és ápolása, azé a kamarazene hagyományé, amely a 20. században az európai zenei életnek a kamarazenészek és együttesek kiemelkedő sorát adta: Budapest Vonósnégyes, Waldbauer-Kerpely Vonósnégyes, Léner-kvartett, Magyar Vonósnégyes, Végh Kvartett, Roth Kvartett – hogy csak a két világháború között működött világnagyságokat említsük.
Ennek a magyar kamarazene-és vonósnégyes-hagyománynak a talán legismertebb nemzetközi letéteményese Végh Sándor, a centenárium alkalmával rendezett események – hangversenyek, nemzetközi vonósnégyes verseny, könyv- és CD-bemutató, emlékkiállítás, szoboravatás – valamint a projekt további részeként kezdeményezett mesterkurzusok az ő emléke előtt tisztelegnek. Egyúttal nem kevesebbre szeretnénk vállalkozni, mint hogy újra „hazahozzuk” Végh Sándort és a munkássága által képviselt példa értékű művészi színvonalat.
Végh Sándor (1912–1997) hegedűművész, kamarazenés, kvartettprimárius és karmester a 20. század egyik világszerte legismertebb magyar zeneművésze. Kolozsváron született, 1925-től a budapesti Zeneakadémián Hubay osztályában tanult, megalapította a Végh Vonósnégyest és a Magyar Triót, majd a háború után külföldön folytatta pályáját. 1946-ban kvartettjével megnyerte a genfi nemzetközi versenyt, és csakhamar a világ leghíresebb muzsikusaival –szoros szakmai-baráti kacsolatokat ápolt többek között Pablo Casals-szal – a legjelentősebb zenei fesztiválokon játszott együtt. Bázel és Düsseldorf után az 1970-es évektől, mint salzburgi Mozarteum egyik legnagyobb hatású hegedűtanára és a Camerata Salzburg kamarazenekar karmestere vonult be a szakma és a zenekedvelők tudatába.
A rendezvények lebonyolítására alakult Végh Sándor Kamarazene Központ 2012. június 4-11. között szervezi az I. Nemzetközi Végh Sándor Vonósnégyes Versenyt, amelyre a világ bármely pontjáról várja a tehetséges fiatal együtteseket. A későbbiekben a versenyre a tervek szerint háromévente kerül sor.
A Végh-projekt művészeti vezetője Keller András hegedűművész, karmester, a Keller Kvartett primáriusa, a Concerto Budapest Zenekar művészeti vezetője és karmestere.
A művészi koncepció kialakításában Keller András mellett Alja Végh-Batthyány, Végh Sándor lánya, illetve Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetem rektora vettek részt. A verseny titkára Gyenge Enikő zenetörténész.
A tekintélyes nemzetközi zsűriben az európai zeneakadémiák keresett kamarazene-tanárai, jelenlegi és volt kvartett-muzsikusok, köztük Végh Sándor kiváló tanítványai kapnak helyet: Valentin Erben (Alban Berg Kvartett), Gerhard Schulz (Alban Berg Kvartett), Arvid Engegaard (Engegaard Kvartett), Stephan Gerner (Carmina Kvartett), Johanners Meissl (Artis Kvartett, ECMA), Rados Ferenc (zongoraművész, ZAK), Rolla János (hegedűművész, ZAK), Keller András (a zsűri elnöke).
A versenyre készülő kortárs kötelező darab zeneszerzője Tornyai Péter, aki a 2011-es UMZF zeneszerzőverseny kamarazene kategóriájának győzteseként, mint különdíjat kapta ezt a megtisztelő felkérést.
A verseny minden pillanata az interneten élő adásban követhető lesz. Fontosnak találjuk a közönség jelenlétének ihlető erejét, ezért a fordulók nyilvánosak és ingyenesek. A fordulók anyaga a kvartettirodalom minden korszakából válogat (a teljes program a verseny honlapján olvasható), a döntő műsorában a kvartettek Végh Sándor kedvenc kvartettszerzőire utalva, Beethoven késői vonósnégyeseiből és Bartók hat vonósnégyese közül válogathatnak.
Magyar és nemzetközi koncertszervezőkkel folytatunk tárgyalásokat annak érdekében, hogy a díjazott kvartettek a pénzdíjon kívül rangos hangversenytermekben kapjanak fellépési lehetőségeket.
A versenyre különdíjat ajánlott fel a Károlyi József Alapítvány, a Cadenza Concert koncertiroda, a franciaországi ProQuartet Egyesület, valamint marketingpartnerünk, a Fidelio Média Kft.
Végh Sándor 2012. május 17-én lenne száz éves. 2012 májusában számos rendezvénnyel szeretnénk róla megemlékezni, így a Művészetek Palotája szervezésében 2012. május 12-én sor kerül a gazdag programkínálattal jelentkező Végh Sándor Napra. Ezen sajtótájékoztató keretében bemutatásra kerül Löwenberg Dániel Végh Sándorról írott monográfiája (tervek szerint a Holnap Kiadó gondozásában) és a Budapest Music Center kiadásában megjelenő reprezentatív Végh Sándor CD-sorozat. Terveznek még filmvetítést, délutáni kamarazene hangversenyt, a nap fénypontjaként a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben pedig a Camerata Salzburg koncertjére kerül sor Keller András vezényletével.
2012. május 17-én vagy 18-án megemlékezésekre kerül sor Végh Sándor szülővárosában, Kolozsváron, az Egyetemiek Háza vagy a Magyar Opera előcsarnokában és hangverseny/színháztermében: sajtótájékoztató, emlékkiállítás, szoboravatás, kamarazene-hangverseny az erdélyi Végh Sándor Díj kitüntetettjei, valamint magyarországi művészek közreműködésével.
A Végh Sándor Kamarazene Központ a centenáriumi időszak utáni hétköznapokra is rendelkezik tervekkel. Mesterkurzusaink Végh Sándor pedagógiai munkásságát szeretnék a fiatal magyar és külföldi hallgatók számára elérhetővé tenni a mester egykori tanítványainak professzori meghívásával, kamarazene workshopok, hangversenyek rendezésével. Egyik valószínű helyszínünk a fehérvárcsurgói Károlyi Kastély lesz: Károlyi György és Károlyi Angelica kamarazene iránti elkötelezettségéről az évente náluk megrendezett Quartettissimo Európai Vonósnégyes Fesztivál is tanúskodik.
Végh Sándor és híres zeneszerző kortársa, Bartók közismerten kiváló szakmai és baráti kapcsolatára utalva a Végh Sándor Kamarazene Központ elő szeretné segíteni az alkotó- és előadóművészek élő kapcsolatát a legkiválóbb kortárs zeneszerzők meghívásával és bevonásukkal a mesterkurzusok munkájába.
A Concerto Budapest Zenekar új kamarazene-bérletet hirdetett 2012-re „A kvartett éve” címmel. Jelképes, szép gondolat.