Sikeres a kínai osztály a Zeneakadémia Bartók Konzervatóriumában

2025. április 7.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem partnere, a Kínai-Magyar Oktatási Alapítvány a tavalyi siker után április 19–20-án és július elején ismét felvételi vizsgákat rendez Pekingben, ahol új diákokat keresnek a középiskolai és az egyetemi előkészítő programba.

Ez az együttműködés 2023-ban indult, számos téli és nyári intenzív mesterkurzust szerveztek 14–21 éves tehetséges fiataloknak a Zeneakadémia Bartók Konzervatóriumában. A program olyan népszerűvé vált, hogy egyre több diák érdeklődött a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vagy szakgimnáziumának képzései iránt.

A pekingi ICMA egyik terme

Ennek eredményeként az alapítvány a pekingi, több mint kétezer négyzetméteres, hatszintes Nemzetközi Zenei és Művészeti Központ (ICMA) közreműködésével tavaly felvételi vizsgát tartott a kínai fővárosban, amelynek eredményeképp összesen 10 tehetséges diákot vettek fel, akik szeptemberben meg is kezdték tanulmányaikat a Bartók Konzervatórium e célra létrehozott osztályában.

Az egyedülálló kezdeményezés nagy visszhangot váltott ki, a kínai állami tévéadó nemzetközi csatornája, a CGTN is beszámolt róla.

A zongorista, fúvós és vonós diákok számára az alapítvány speciális, kínai nyelvű szolfézsórákat biztosít, hogy még hatékonyabban tudjanak részt venni a képzésben.

A kínai osztály diákjai az eltelt kevesebb mint egy évben kiemelkedő fejlődést mutattak, nyelvi készségeikben és mindennapi élethez kapcsolódó képességeikben egyaránt, valamint rendkívüli elégedettségüknek adtak hangot. Több növendék rangos helyezést ért el versenyeken, például a II. Pro Musica Fesztivál és a XVII. Országos Richter János Klarinétverseny első díjait.

Az egyik konzis növendék koncertje

A Kínai-Magyar Oktatási Alapítvány, amely ösztöndíjakkal, kulturális rendezvényekkel és oktatási programokkal támogatja a két ország kapcsolatát, szoros partnerséget ápol a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemmel és annak Bartók Konzervatóriumával.

Az együttműködés részeként közösen szerveznek mesterkurzusokat és felvételiket, mert e két budapesti intézményben nemcsak kiváló zenei nevelésben részesülnek a kínai diákok, hanem beilleszkedhetnek az európai oktatási környezetbe is.

Ez az alapítvány szerint később jelentős előnyt jelenthet egyetemi felvételiknél és karrierjük építésénél. A program magas szintű angol nyelvoktatást is kínál, de lehetőség van alapvető magyar nyelvtanulásra is, ami segíti a hosszú távú magyarországi tanulmányaikat.

A nonprofit szervezet és a Zeneakadémia a jövőben további mesterkurzusokat, koncerteket, versenyeket tervez Kínában, hogy bemutassák a magyar zeneiskolák kiválóságát és Magyarország gazdag kulturális örökségét is.