Kodály-szimpózium
„Zenepedagógia a 21. században Kodály szellemében” címmel rendez szimpóziumot a Zeneakadémia és annak Kodály Intézete december 15-16-án, a Kodály-év záróeseményeként. A konferencia keretein belül bemutatkoznak az Intézet innovatív projektjei, illetve könyv-és dokumentumfilm-bemutatókon lehet találkozni alkotókkal.
Minél korábban kezdjük az ismerkedést a zenével, hatása annál intenzívebb. Ma már tudjuk, hogy számos képességünk fejlődésében játszik fontos szerepet a zenetanulás. A Kodály-módszer ennek legkiválóbb eszköze, az e módszert követő legkiválóbb magyar és külföldi zenepedagógusok találkoznak ezen a hétvégén, hogy megismerjék az oktatáskutatás legújabb eredményeit, a 21. század oktatást segítő digitális fejlesztéseit, a tanár- és kórusvezető-képzés új irányait.
A Kodály-módszerrel való ének-zene oktatást segíti a Zeneakadémia új, nemzetközi fejlesztése, a világ bármely pontjáról online elérhető, nyilvános tudásközpont Kodály HUB néven, amely a kodályi zenepedagógia elveit követve kínál tanítást segítő szakmai anyagokat. A Kodály HUB-on a pedagógus könnyen talál a foglalkozásait segítő, életkorhoz és az adott pedagógiai célhoz illeszkedő anyagot, így könnyebben érhető el a vágyott flow-élmény az énekórákon.
A Kodály HUB alkotói nem kisebb célt tűztek maguk elé, mint hogy az egész világ zenepedagógiai közösségét összefogják, azokat, akik tisztelik és a gyakorlatban is használják Kodály Zoltán módszerét. Bárki számára nyitott a lehetőség arra, hogy saját országának zenei anyagát, saját tanítási tapasztalatát megossza a világgal a Songbookba történő feltöltéssel. A közösség növekedése térképen követhető és a kollégák felkutathatók a világ bármelyik pontján. Az oldal minőségének, a kodályi alapelveknek történő megfelelés ellenőrzésének felelőse a Zeneakadémia Kodály Intézete, és magyar nyelvű változat is elérhető lesz kifejezetten a magyar énektanárok számára. A platform 2018. december 15-én, a szimpóziumon tartott bemutatón válik elérhetővé.
A Kodály HUB sikeressége tovább segíti majd a Kodály-módszer külföldi terjesztését. Kékesi Attila és Papp Gábor Zsigmond Balázs Béla-díjas rendezők lebilincselő dokumentumfilmet készítettek “Kodály mindenkié” címmel a módszer alkalmazásának eredményeiről. A filmben kiváló külföldi zenepedagógusok, zeneművészek mesélnek arról, hogyan változtatta meg tanításukat, a zenéről vallott gondolataikat, amikor találkoztak Kodály filozófiájával, és megértették rendszerének mély humanizmusát. Részleteket láthatunk a helyi megvalósítás példáiból számos országban az Egyesült Államoktól Kínáig, és hallhatjuk, mekkora tisztelettel beszélnek a megszólaltatottak a Zeneakadémián és a kecskeméti Kodály Intézetben töltött éveikről.
Többek között az ő nyilatkozataik is olvashatók abban a kötetben, amelyet "Ötven év üzenete – Kodály zenepedagógiai koncepciója Magyarországon és a világban" címmel jelentet meg a Zeneakadémia. A kiadvány Kodály Zoltánné Péczely Sarolta eszmei támogatásával, Csengery Kristóf muzikológus szerkesztésében készült a zenepedagógus és zeneszerző születésnapjára. A kötet célja, hogy az olvasók megismerhessék a Kodály-módszert, és annak kiváló ismerőit, kutatóit és pedagógusait itthon és külföldön, valamint a Kodály-örökséget őrző intézményeket: a kecskeméti Kodály Intézetet, a Kodály Emlékmúzeum és Archívumot, illetve azokat az iskolákat, amelyekben kimagasló sikerrel alkalmazzák a kodályi zenepedagógiát – mindezt példákon szemléltetve, az elért eredmények közérthető bemutatásával.
A szimpóziumot a vasárnap este rendezett ünnepi koncert zárja.